ESD környezet
Az elektrosztatikus kisülés (ESD) környezetét az ipar minden területén a védelem magas fokú prioritása jellemzi.
Az sztatikus kisülés a természeti és emberi környezetben bekövetkező negatív elektromos töltések által okozott elektromos jelenség, amely káros hatással lehet az érzékeny elektronikai berendezésekre és alkatrészekre.
Annak érdekében, hogy megakadályozzuk az ESD által okozott károkat, a védelem rendkívül fontos. Az ipari környezetben használt elektrosztatikus védelmi eszközök közé tartoznak a speciális csizmák, ruhák, padlóburkolatok és munkaasztalok, amelyek lehetővé teszik az elektromos töltések biztonságos elvezetését.
Az elektrostatikus potenciál kiegyenlítődés megakadályozása nagyon fontos, mert az okozott károk jelentős költségekkel járhatnak. Az ESD által okozott hibák podek esetben minőségi visszahívást és további költséges javításokat eredményeznek.
Az elektro-sztatikus védelem fontos a modern iparágakban, éppen ezért az elektrosztatikus kisülés környezetét az emberek és a környezet lehető legjobb védelme érdekében kiemelt figyelemmel kell kezelni.
Az elektrosztatikus kisülés (Electrostatic Discharge – ESD) jelenségét sokan
csak akkor tapasztalják, amikor kevert műszálas púlóvert vesznek le vagy padlószőnyegen járnak, majd megfognak egy fémkilincset, ami megrázza őket.
A sztatikus elektromosság évszázadok óta komoly ipari problémát jelent. Az Európában és a karib-térségben már az 1400-as években használtak elektrosztaikus kisülés védelmi eljárásokat és eszközöket erődökben, hogy megelőzzék a puskaportárolók véletlen kisüléstől való felgyulladását. Alapvető földelést, láng ionizáló technikákat és gőzhengereket alkalmaztak a papírgyárakban az Egyesült Államokban az 1860-as években, hogy eloszlassák a sztatikus elektromosságot a szárítási folyamaton keresztülhaladó papírhálóról.
Az elektro-sztatikus töltődéssel és kisüléssel kapcsolatos esetek minden üzleti és ipari folyamatban előfordulnak.
A hadiipari lőszerek, a robbanóanyagok, a vegyipar, a gyógyszeripar, a mezőgazdaság, a nyomtatás, a textilipar csak néhány példa azon iparágak közül, ahol a sztatikus elektromosság ellenőrzése kulcsfontosságú. Az elektronika kora új kihívásokat hozott a sztatikus elektromossággal és elektrosztatikus kisüléssel kapcsolatban. Az elektronikai eszközök gyorsulásával és az áramkörök zsugorodásával azok érzékenysége általában nő.
Az elmúlt harminc év erőfeszítései ellenére az ESD továbbra is hatással van a termelési folyamatokra, a gyártási költségekre, a termék minőségre.
A károsodott eszközök költsége a szimpla diódától a komplex integrált áramkörökig terjedhet. De a hozzá kapcsolódó költségek, mint a javítás, az átszerelés, az átépítés, a javításra fordított munkaerő bevonása és más járulékos tételek hozzáadása, jelentős veszteségeket mutatnak. Szinte az összes elektronikai gyártásban érintett vállalat figyelmet fordít a sztatikus potenciál gyors kiegenylítése elleni védelem ipar által elfogadott elemeinek. Az elérhető ipari szabványai segíthetnek a sztatikus töltések csökkentésének és kezelésének alapvető feltételeinek és technikáinak megteremtésében. A védelem figyelmen kívül hagyása jelentős kockázatot jelent az elektronikai alkatrészek gyártása és szállítása során. A terület jelölésével, már a belépéskor érdemes figyelmeztetni a dolgozókat!